انتخاب بهترین عنوان از نظر سئو
ارسال شده توسط: احمد شفاپور نظرات: 2

انتخاب بهترین عنوان از نظر سئو

انتخاب بهترین عنوان از نظر سئو

متای تگ عنوان چیست؟

تگ عنوان ( برچسب عنوان ) یک عنصر HTML است که عنوان صفحه وب را مشخص می کند. تگ های عنوان در صفحات نتایج جستجو SERP به صورت یک عنوان قابل کلیک برای یک نتیجه مشخص نمایش داده می شود. و برای قابلیت استفاده، سئو سایت و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مهم هستند. انتخاب بهترین عنوان از نظر سئو بسیار مهم است و مهم ترین فاکتور برای موتورهای جستجو است. تگ عنوان یک صفحه سایت در واقع توصیف دقیق و مختصری از محتوای آن صفحه است.

کد نمونه:

<head>  <title>عنوان نمونه</title></head>

فرمت بهینه شده برچسب عنوان:

کلمه کلیدی اصلی کلمه کلیدی ثانوی | نام برند

طول برچسب عنوان بهینه شده:

به طور معمول، گوگل ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر اول یک تگ عنوان را نمایش می دهد. تحقیقات ما نشان می دهد اگر تگ عنوان کمتر از ۶۰ کاراکتر داشته باشد، می توانید انتظار داشته باشید که حدود ۹۰ درصد از عناوین وب سایتتان به درستی نمایش داده شود. چون گوگل فقط ۶۰۰ پیکسل از تگ عنوان را در SERP نمایش می دهد، بنابراین محدوده دقیقی برای تعداد کاراکترها وجود ندارد، زیرا اندازه عرضی کاراکترها متفاوت است. به عنوان مثال:

سئو تگ عنوان

چرا انتخاب بهترین عنوان از نظر سئو مهم است؟

تگ های عنوان متا یکی از فاکتورهای اصلی است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا بدانند محتوای صفحه راجع به چه چیزی است. و یکی از عوامل موثر برای جذب کاربران است تا بر روی سایت شما کلیک کنند. تگ های عنوان در سه بخش مهم استفاده می شوند:

۱- صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP)

۲- مرورگرهای وب

۳- شبکه های اجتماعی

 • صفحات نتایج موتورهای جستجو

تگ عنوان (با چند مورد استثنا)، عنوان صفحه نمایش شما را در SERP تعیین می کند. و این اولین تجربه بازدیدکننده از سایت شما می باشد. حتی اگر رتبه سایت شما خوب باشد، یک عنوان خوب می تواند عامل موفقیت یا شکست در تعیین اینکه کسی بر روی لینک سایت شما کلیک کند، باشد.

 • مرورگرهای وب

تگ عنوان در بالای مرورگر وب نمایش داده می شود و به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند. خصوصا زمانی که تب های زیادی در مرورگر باز است. تگ عنوان باید قابل تشخیص و منحصر به فرد باشد و کلمات کلیدی مهم در ابتدای تگ عنوان گنجانده شود. این موضوع باعث می شود افراد پیگیری محتوا را از سایت شما از دست ندهند.

 • شبکه های اجتماعی

برخی از لینک های خارجی سایت، به ویژه شبکه های اجتماعی، از تگ عنوان استفاده می کنند تا مشخص کنند چه چیزی را به اشتراک می گذارند.

چگونه می توانم یک تگ عنوان خوب بنویسم؟

از آنجا که تگ های عنوان یکی از مهم ترین بخش های بهینه سازی موتورهای جستجو و تجربه کاربر جستجو هستند، بنابراین می توانید با کمترین تلاش، موثرترین نتیجه را در سئو بگیرید. در اینجا به چند نکته کلیدی برای بهینه سازی تگ عنوان برای موتورهای جستجو و جذب کاربران اشاره می کنیم:

 • به طول تگ عنوان دقت کنید.

اگر عنوان خیلی طولانی باشد، موتورهای جستجو ممکن است با اضافه کردن سه نقطه … آن را قطع کنند. با این کار ممکن است کلمات کلیدی مهم از عنوان حذف شود. در حالی که به طور کلی توصیه میکنیم تگ عنوان را کمتر از ۶۰ کاراکتر در نظر بگیرید، باز هم این یک عدد دقیق نیست. چرا که گوگل تگ عنوان را تنها به اندازه ۶۰۰ پیکسل نمایش می دهد و هر چه در ۶۰۰ پیکسل نتواند جای بگیرد، حذف می شود.

بعضی از کاراکترها فضای بیشتری اشغال می کنند. به عنوان مثال کاراکتری مانند “ل” فضای بیشتر را نسبت به “ا” اشغال می کند.

 • از بهینه سازی بیش از اندازه تگ عنوان با کلمات کلیدی، خودداری کنید.

در حالی که برای عناوین طولانی هیچ جریمه ای در الگوریتم های گوگل وجود ندارد، اگر عنوان صفحه سایت خود را با کلمات کلیدی پر کنید به طوری که برای کاربر ناخوشایند باشد، بعدا دچار دردسر خواهید شد. به عنوان مثال:

خریدن نرم افزار، بهترین نرم افزار، ارزانترین نرم افزار، نرم افزاری برای فروش.

از تکرار لیستی از کلمات کلیدی یا تکرار همان کلمات کلیدی به روش های مختلف خودداری کنید. این نوع عناوین هم از نظر کاربران و هم از نظر موتورهای جستجو قابل قبول نیست. موتورهای جستجو متوجه می شوند که شما کلمات کلیدی را به شکلهای مختلف در عنوان گنجانده اید که این کار به سئو سایت به شدت ضربه می زند.

 • برای هر صفحه عنوان منحصر به فرد در نظر بگیرید.

عنوان منحصر به فرد به موتورهای جستجو کمک می کند متوجه شوند محتوای هر صفحه منحصر به فرد و ارزشمند است. همچنین منجر به افزایش نرخ کلیک می شود. در مقیاس صدها یا هزاران صفحه که در سایت شما وجود دارد، اینکه بخواهید برای هر صفحه عنوان منحصر به فردی در نظر بگیرید ممکن است غیر ممکن بنظر برسد. اما سیستم های مدیریت محتوای مدرن و الگوهای مبتنی بر کد به شما اجازه می دهند که حداقل برای صفحات مهم سایت خود، عناوین منحصر به فرد و مبتنی بر محتوا ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر هزاران صفحه برای محصولات سایت وجود داشته باشد که در دسته بندی ها و نام تجاری مشخص در بانک اطلاعاتی دسته بندی شده اند، می توانید از الگوی زیر برای تولید عناوین محصولات استفاده کنید:

نام محصول – دسته بندی محصولات – نام تجاری

مطمئن شوید که صفحات وب سایت از عناوین پیش فرض مانند “صفحه جدید” یا “صفحه نمونه” استفاده نمی کنند. وجود این عناوین در سایت باعث می شود که موتورهای جستجو تصور کنند محتوای صفحات سایت تکراری هستند. علاوه بر این موجب می شود نرخ کلیک کاهش پیدا کند. از خود بپرسید: چقدر احتمال دارد کاربر بر روی صفحه ای با نام ” بدون عنوان” یا “صفحه نمونه” کلیک کند؟

 • کلمات کلیدی مهم را در ابتدای عنوان صفحه قرار دهید.

تجربه نشان می دهد هر چه کلمات کلیدی به ابتدای تگ عنوان نزدیک تر باشند تاثیر بیشتری بر روی رتبه بندی جستجو دارند. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد که افراد معمولا به دو کلمه اول از هر تیتری بیشتر توجه می کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم در ابتدا منحصر به فردترین جنبه محتوایی هر صفحه (مثلا نام محصول) ظاهر شود. از عناوینی مانند عنوان زیر خودداری کنید:

نام تجاری – دسته بندی اصلی محصول – دسته بندی جزئی محصول – نام محصول

در این مثال، بخش منحصر به فرد در انتهای نام آمده است و بخش ابتدای عنوان با عناوین سایر محصولات ممکن است یکسان باشد. به علاوه، اگر عنوان طولانی باشد و موتورهای جستجو بخش اضافی را حذف کنند، منحصر به فردترین و مهم ترین بخش که در انتهای عنوان قرار گرفته، حذف خواهد شد.

 • از مزیت برند خود استفاده کنید.

اگر یک برند قوی و شناخته شده دارید، اضافه کردن نام برند به افزایش نرخ کلیک کمک می کند. به طور کلی توصیه می کنیم که نام برند را در انتهای تگ عنوان سایت قرار دهید. اما در مواردی همانند عنوان صفحه اصلی یا صفحه درباره ما، ممکن است بخواهید بیشتر روی برند تجاری تمرکز کنید.

 • تگ عنوان را مختص مشتریان خود بنویسید.

در حالی که تگ های عنوان برای سئو سایت بسیار مهم هستند، به یاد داشته باشید که اولین هدف شما جذب کلیک از بازدیدکنندگان هدفمند است، کسانی که احتمالا محتوای سایت شما برای آنها ارزشمند به نظر می رسد.  بسیار مهم است هنگامی که تگ عنوان سایت را ایجاد میکنید، علاوه بر بهینه سازی سایت و استفاده از کلمات کلیدی به تجربه کاربر هم فکر کنید. تگ عنوان اولین تعامل بازدیدکنندگان جدید با برند تجاری شماست. بنابراین هنگامی که جستجو می کنند، باید مثبت ترین و دقیق ترین پیام ممکن را منتقل کنید.

به چه دلیل ممکن است گوگل از برچسب عنوانی که تعریف کرده ام استفاده نکند؟

گاهی اوقات ممکن است گوگل عنوانی را نمایش دهد که با تگ عنوان شما مطابقت نداشته باشد. این کار می تواند ناامید کننده باشد، اما هیچ راه آسانی وجود ندارد که گوگل را مجبور کند تا از برچسب عنوان شما استفاده کند. وقتی این اتفاق رخ می دهد، چهار توضیح احتمالی وجود دارد …

 • تگ عنوان از کلمات کلیدی مملو شده است

همانطور که قبلا گفته شد، اگر تلاش دارید تگ عنوان را با کلمات کلیدی پر کنید (به این کار بهینه سازی بیش از حد گفته می شود)، گوگل ممکن است آن را بازنویسی کند. به دلایل بسیاری، بازنویسی عنوان برای کاربرانی که جستجو می کنند، بسیار مفیدتر خواهد بود.

 • تگ عنوان با کوئری جستجو مطابقت ندارد

اگر محتوای صفحه سایت با کوئری جستجو مطابقت دارد اما این موضوع در عنوان صفحه به خوبی مشخص نیست، گوگل ممکن است عنوان صفحه سایت را بازنویسی کند. این مورد لزوما چیز بدی نیست، هیچ عنوانی نمی تواند با هر جستجوی قابل تصوری مطابقت داشته باشد، اما اگر عنوان شما با جستجوهای مطلوب و با حجم بالا رد می شوند، بهتر است که آن را بازنویسی کنید تا با کلمات کلیدی و مورد هدف آنها مطابقت داشته باشد.

 • یک عنوان جایگزین دارید

در بعضی موارد، اگر عنوان جایگزین دارید مثلا متا تگ های فیس بوک یا توییتر، گوگل ممکن است از آن عناوین به جای برچسب عنوانی که شما تعریف کرده اید استفاده کند. لزوما این چیز بدی نیست. اما بهتر است برچسب عنوان را اصلاح کنید.

نظرات (2)

 • سقف کاذب ابرارسازه پاسخ

  سلان خیلی خیلی ممنونم از آگاهی و اطلاع رسانی خوبتون لذت برداز مطالب خوبتون سپاسگزارم .

  1400-09-29 در 00:39
 • آسمان مجازی پرشین اسکای پاسخ

  عالی عالی عالی بود مطالب خوب و بسیار مهمی رو اشاره کردید ممنون

  1400-09-29 در 00:41

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *