انتخاب نام دامنه و تاثیرش بر سئو سایت
ارسال شده توسط: shafapour نظرات: یک نظر

انتخاب نام دامنه و تاثیرش بر سئو سایت

تاثیر انتخاب نام دامنه بر سئو سایت

نکات انتخاب نام دامنه و تاثیرش بر سئو سایت

در ابتدای شروع به کار که می خواهید وب سایتی برای کسب و کار خود راه اندازی کنید، اولین چیزی که باید راجع به آن فکر کنید نام دامنه سایت است. قبل از انتخاب نام دامنه باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • مخاطبان هدف چه کسانی هستند؟
  • شما قصد دارید چه چیزی را به آنها بفروشید. آیا یک محصول فیزیکی است یا یک محصول دانلودی است؟
  • چه چیزی باعث می شود که محصول شما در بازار فروش، منحصر به فرد و متفاوت از سایر محصولاتی که در حال حاضر در بازار هستند، باشد؟

بسیاری فکر می کنند که استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه بسیار مهم است. استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه معمولا مهم است اما باید توجه داشت که نام دامنه باید کوتاه باشد، به آسانی به حافظه سپرده شود و از خط تیره در نام دامنه استفاده نشود.

استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه یک مزیت رقابتی محسوب می شود. وجود کلمه کلیدی در نام دامنه می تواند باعث افزایش نرخ کلیک از طریق موتورهای جستجو و تبلیغات پولی شود. همچنین موجب غنی تر و توصیفی تر شدن URL های سایت می شود.

از خرید نام دامنه طولانی و گیج کننده پرهیز کنید.

بسیاری از افراد نام دامنه سایت خود را با خط تیره جدا می کنند.

در گذشته، نام دامنه یک فاکتور مهم در رتبه بندی موتورهای جستجو محسوب می شد، اما امروزه موتورهای جستجو، ویژگی های پیشرفته تری را برای رتبه بندی در نطر می گیرند و دیگر نام دامنه جزو فاکتورهای مهم محسوب نمی شود.

سعی کنید نام دامنه از دو یا سه کلمه بیشتر نشود تا به راحتی به خاطر سپرده شود. برخی از سایتهای مهم و مشهور، با اضافه کردن کلمه ساختگی خود در نام دامنه، اقدام به برندسازی می کنند. به طور مثال: Yahoo، Google، Ebay، Wikipedia و …

نام دامنه را باید به گونه ای انتخاب کنید که اگر آن را از پشت تلفن برای کسی بیان کردید، بتواند به آسانی آن را بنویسد و حدس بزند که زمینه کاری شما چیست. در واقع نام دامنه باید اشاره ای به برند یا کسب و کارتان داشته باشد.

بهتر است در نام دامنه از کلمات اختصاری استفاده نشود

دقت کنید که نام دامنه باید به گونه ای انتخاب شود که املای درستی داشته باشد. حتی اگر به صورت فینگلیش می نویسید نباید املای نامتعارفی داشته باشد. و نگارش آن راحت باشد و املای سختی نداشته باشد.

نام دامنه بهتر است خیلی مشابه یک برند معروف و جا افتاده نباشد.

در مورد پسوند دامنه سایت به موارد زیر باید توجه کنید:

دامنه com محبوبترین و جا افتاده ترین پسوند است.

net بیشتر برای کسب و کارهایی به کار می رود که مرتبط به شبکه هستند.

دامنه ir دامنه ملی ایرانی است و ممکن است برای برخی کسب و کارهای بازرگانی مناسب نباشد. اما برای برخی مشاغل که در زمینه فرش دستباف، پسته و زعفران کار میکنند بسیار خوب است.

برخی پسوندها نیز رایگان هستند. این دسته از پسوندها به هیچ عنوان برای کسب و کارها توصیه نمیشود.

همچنین استفاده از پسوندهایی مثل .co توصیه نمیشود چرا که شناخته شده نیست و بسیاری به اشتباه تصور می کنند که بایستی به جای co از com استفاده کنند. همچنین دامنه هایی مثل info نیز چندان شناخته شده نیست و برای کسب و کارها توصیه نمی شود.

در نهایت باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • هدف شما از راه اندازی وب سایت چیست؟
  • چرا مردم باید از سایت شما بخرند و نه از رقبایتان؟
  • وجه تمایز سایت شما چیست؟
  • مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و می خواهید چه چیزی را به آنها بفروشید؟
  • 5 تا 10 سایتی را که به نظر شما جالب و شگفت انگیز هستند را لیست کنید و فکر کنید که چرا متمایزند؟
  • 5 نام دامنه مختلف را در نظر بگیرید. این 5 نام را برای چند نفر بخوانید و سپس از آنها بپرسید کدام یک را توانستند راحت تر به خاطر بسپارند.
  • در نهایت نام دامنه خود را که جذاب، به یاد ماندنی و مرتبط با کسب و کارتان است، بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *