تاثیر محتوای تکراری بر سئو سایت
ارسال شده توسط: احمد شفاپور نظرات: یک نظر

تاثیر محتوای تکراری بر سئو سایت

تاثیر محتوای تکراری بر سئو سایت

محتوای تکراری چیست؟

هر صفحه ، نوشته ، عکس و یا هر نوع فایلی با یک آدرس منحصر به فرد به نام آدرس URL در اینترنت مشخص می شود. محتوای تکراری محتوایی است که در بیش از یک آدرس URL ظاهر شود.
تاثیر محتوای تکراری بر سئو سایت چیست؟ اگر چه از نظر فنی مجازاتی برای محتوای تکراری وجود ندارد، محتوای تکراری می تواند گاهی اوقات بر روی رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیر بگذارد. وقتی یک محتوا در بیش از یک آدرس URL تکرار شده است، تصمیم گیری برای موتورهای جستجو کار دشواری است که تشخیص دهند کدام نسخه به کوئری جستجو مرتبط تر است.

چرا محتوای تکراری اهمیت دارد؟

برای موتورهای جستجو

محتوای تکراری می تواند سه مسئله اصلی را برای موتورهای جستجو ایجاد کند:

  • آنها نمی دانند کدام نسخه را در SERP نمایش دهند و کدام نسخه را از SERP حذف کنند.
  • آنها نمی دانند که آیا شاخص های لینک ( اعتماد, اعتبار، متن anchor و …) را به یک صفحه هدایت می کند یا آن را بین چندین نسخه جداگانه نگه می دارد.
  • آنها نمی انند کدام نسخه برای رتبه بندی نتایج کوئری مناسب است.

برای مالکان سایت

هنگامی که محتوای تکراری ظاهر می شود، ممکن است صاحبان سایت از نظر رتبه بندی و ترافیک دچار ضرر و آسیب شوند. این ضررها اغلب از دو مشکل اصلی ناشی می شود:

  • برای ارائه بهترین نتیجه جستجو، موتورهای جستجو به ندرت چندین نسخه از همان محتوا را نمایش خواهند داد. بنابراین مجبور خواهند شد احتمال زیاد بهترین نتیجه را انتخاب کنند. که این موجب می شود سایر نسخه ها در نتایج جستجو به چشم نیایند.
  • حقوق مالکیت لینک شفاف تر عمل می کند چرا که سایر سایت ها نیز باید بین محتوای تکراری یکی را انتخاب کنند. به جای همه لینک های داخلی روی یک تکه از محتوا تاکید می کند، به محتواهای چندگانه لینک می دهند و به این ترتیب حقوق مالکیت لینک را میان نسخه های تکراری گسترش می دهند. از آنجا که وجود لینک های داخلی یکی از فاکتورهای رتبه بندی در موتورهای جستجو است، این مورد می تواند بر قابلیت دیده شدن یک تکه از محتوا در موتورهای جستجو تاثیر بگذارد.

نتیجه: یک تکه از محتوا نمی تواند به دیده شدن در موتورهای جستجو منجر شود.

محتوای تکراری و تاثیر آن بر سئو سایت

مسائل مربوط به محتوای تکراری چگونه اتفاق می افتد؟

در اکثر موارد صاحبان سایت عمدا محتوای تکراری ایجاد نمی کنند. اما این بدان معنا نیست که این موضوع خارج از کنترل است. طبق آمارها، 29 درصد محتوای وب از محتوای تکراری تشکیل شده است.

بیایید به برخی از متداولترین روشهای ایجاد محتوای تکراری که به صورت ناخواسته انجام می گیرد نگاهی بیندازیم:

  • تغییرات URL

پارامترهای URL، مانند ردیابی کلیکی و برخی کدهای تجزیه و تحلیل، می تواند منجر به ایجاد مشکل محتوای تکراری شود. این مورد نه تنها می تواند توسط خود پارامترهای URL صورت بگیرد، بلکه می تواند از نظر ترتیب پارامترها در URL نیز ایجاد شود.

به عنوان مثال:

www.widgets.com/blue-widgets?c…
یک تکرار از
www.widgets.com/blue-widgets?c…&cat=3″ class=”redactor-autoparser-object”>www.widgets.com/blue-widgets و همچنین یک نسخه تکراری از
www.widgets.com/blue-widgets?cat=3&color=blue
است.

به طور مشابه، session ID ها یکی از دلایل بروز محتوای تکراری است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که به هر کاربری که از یک URL مشخص در سایت بازدید می کند، یک session ID متفاوت که در URL ذخیره می شود اختصاص یابد.

محتوای تکراری

نسخه های سازگار با چاپگر هنگام ایندکس شدن نسخه های چندگانه از صفحات، می توانند منجر به بروز مشکلات محتوای تکراری شوند.

نکته ای که وجود دارد این است که تا حد امکان از اضافه کردن پارامترهای مختلف به URL یا ایجاد نسخه های مشابه URL در سایت جلوگیری کنید.

  • HTTP در برابر HTTPS یا WWW در برابر صفحات فاقد WWW

اگر سایت شما دارای نسخه های جداگانه از www.site.com و site.com است و محتوای هر دو نخسه یکی است، این مسئله منجر به ایجاد محتوای تکراری برای هر کدام از صفحات سایت می شود. این موضوع راجع به نسخه های http:// و https:// نیز صدق می کند.

  • محتوای کپی شده

محتوا نه فقط شامل پست ها وبلاگ و سرمقاله است که شامل صفحات معرفی محصولات نیز می شود. اگر چندین سایت یک محصول مشابه را به فروشمی رسانند و همه آنها از توضیحات تولیدکننده استفاده می کنند، این موضوع سبب بروز محتوای تکراری در سراسر اینترنت می شود.

نحوه رفع مشکل محتوای تکراری

برای رفع مشکل محتوای تکراری یک راه حل اصلی وجود دارد: “مشخص کنید کدام یک از نسخه های تکراری نسخه اصلی و صحیح است. ”

هر وقت محتوای سایتی در URLهای مختلف نمایش داده شود، باید برای موتورهای جستجو نسخه اصلی تعریف شود. سه روش برای انجام این کار وجود دارد: استفاده از ریدایرکت 301 به URL صحیح، استفاده از خصوصیت rel=canonical، یا استفاده از ابزار parameter handling در گوگل سرچ کنسول.

ریدایرکت 301

در بسیاری از موارد، بهترین راه برای مبارزه با محتوای تکراری، تنظیم کردن ریدایرکت 301 از صفحه محتوای تکراری به صفحه اصلی محتواست. در این صورت رقابت بین صفحات با محتوای تکراری از بین می رود و یک صفحه به عنوان صفحه اصلی محتوا به موتورهای جستجو معرفی می شود.

محتوای تکراری و ریدایرکت 301

Rel=”canonical”

روش دیگر برای مقابله با محتوای تکراری استفاده از خصوصیت rel=canonical می باشد. این خصوصیت به موتورهای جستجو می گوید که باید با این صفحه به عنوان یک صفحه کپی شده از یک آدرس URL مشخص رفتار شود. و تمامی شاخص های محتوا و رتبه بندی که موتورهای جستجو به این صفحه اعمال کرده اند باید به یک آدرس URL مشخص اختصاص داده شود.

خصوصیت rel=canonical بخشی از کد HTML است که در بخش head صفحه وب به شکل زیر قرار می گیرد:

<head>…[other code that might be in your document’s HTML head]…<link href=”URL OF ORIGINAL PAGE” rel=”canonical” />…[other code that might be in your document’s HTML head]…</head>

این روش مشابه ریدایرکت 301 است با این تفاوت که چون ریدایرکت 301 در سرور انجام میگیرد و خصوصیت rel=canonical در هنگام اجرای کد HTML و روی سایت اجرا می شود بنابراین سرعت بیشتری در پیاده سازی دارد.

ابزار parameter handling در گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول بخشی به اسم preferred domain دارد که اجازه می دهد مشخص کنید می خواهید چه شکلی از دامنه سایت توسط روباتهای خزنده موتورهای جستجو ایندکس شوند. مثلا ممکن است دامنه http://yoursite.com را به دامنه http://www.yoursite.com ترجیح دهید. بنابراین در بخش parameter handling دامنه را به صورت http://yoursite.com مشخص می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *