schema.org و تاثیرش بر سئو سایت
ارسال شده توسط: احمد شفاپور نظرات: یک نظر

schema.org و تاثیرش بر سئو سایت

تاثیر schema بر سئو سایت

Schema.org که اغلب به آن اسکیما گفته می شود، یک واژه معنایی از تگ ها یا میکرودیتا است که می توانید به کد HTML سایت اضافه کنید تا روش خواندن را برای موتورهای جستجو و همچنین نمایش سایت در SERP را بهینه سازی کنید.

به عنوان مثال:

<div itemscope itemtype="https://schema.org/Book">  <span itemprop="name"> Inbound Marketing and SEO</span>  <span itemprop="author">zafarimoqaddam</span></div>

Schema.org Structured Data چیست؟

Schema.org نتیجه همکاری بین گوگل، بینگ، یاندکس و یاهو است. به شما کمک می کند اطلاعاتی را به موتورهای جستجو بدهید که بتوانند محتوای سایت را بهتر درک کنند و بهترین نتیجه جستجو را در کمترین زمان ارائه کنند. افزودن نشانه گذاری اسکیما به کدهای HTML نحوه نمایش صفحات سایت را در لیست نتایج موتورهای جستجو بهینه سازی می کند بدین صورت که در زیر عنوان صفحه سایت، اسنیپت های با ارزش بالا اضافه می کند.

schema rich snippets
به عنوان مثال، اولین نتیجه جستجو در تصویر بالا شامل امتیاز بندی و تاریخ انتشار می باشد. که این موارد را می توان با اسکیما به نتایج جستجو اضافه کرد. در حالی که نتیجه دوم در تصویر بالا فاقد اسنیپت های باارزش است. برای افزودن اسنیپت با ارزش به صفحه سایت باید کد زیر را به کدهای HTML صفحه اضافه کنید:

<div itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="https://schema.org/AggregateRating">  <span itemprop="ratingValue">[Aggregate rating given]</span> stars –   <span itemprop="reviewCount">[Number of reviews]</span> reviews</div>

برای تولید کدهای اسکیما می توانید از Google’s Structured Data Markup Helper استفاده کنید.

structured data markup helper

تفاوت بین اسکیما، میکرودیتا و داده های ساختار یافته (استراکچر دیتا):

Structured data سیستم جفت کردن یک نام با یک مقدار است که به موتورهای جستجو کمک می کند محتوای سایت را طبقه بندی و ایندکس کنند. میکرودیتا نوعی از structured data است که با HTML5 کار می کند. Scema.org پروژه ای است که مجموعه خاصی از تعاریف توافق شده را برای تگ های میکرودیتا ارائه می کند.

آیا schema جایگزینی برای open graph ها است؟

اپن گراف یک نوع نشانه گذاری است که توسط فیس بوک استفاده می شود تا اطلاعاتی مثل تصاویر و توضیحات آنها را تجزیه و تحلیل کند. Schema یک لیست با اطلاعات بسیار جزئی تر از اپن گراف را ارائه می کند. این دو را می توان با هم استفاده کرد اما اپن گراف نمی تواند جایگزین schema باشد.

schema.org و تاثیرش بر سئو سایت

انواع آیتم های توصیف شده توسط schema

Structured data برای مشخص کردن هر نوع آیتمی از محصولات گرفته تا رویدادها و حتی رسپی غذاها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اسکیما اغلب برای اطلاعات اضافی مثل موارد زیرر استفاده می شود:
کار خلاقانه
رویدادها
سازمان
شخص
مکان
محصول
و …
هر نوع اطلاعات خصوصیاتی دارد که می تواند برای توصیف جزئیات بیشتر استفاده شود. به عنوان مثال “کتاب” زیر مجموعه دسته بندی “کار خلاقانه” قرار دارد که می تواند خصوصیاتی مثل “نام”، “نویسنده”، “تصویرگر”، “isbn” و جزئیات دیگر داشته باشد. که این درج این جزئیات در کدهای HTML سایت، به بهینه سازی رتبه بندی موتورهای جستجو کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *