سئو off-page چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید:
سئو off-page

سئو خارجی off-page چیست؟

سئو off-page به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در محیط خارج از وب سایت صورت می گیرد تا موجب بهبود رتبه بندی وب سایت در نتایج موتورهای جستجو شود.

در اینجا سعی میشود به بهترین نحو به سوال سئو off-page چیست؟ پاسخ داده شود

بهینه سازی برای فاکتورهای رتبه بندی off-page شامل بهبود موتور جستجو و درک کاربر از محبوبیت، ارتباط، اعتماد و اعتبار سایت می شود. این کار توسط سایر مکانهای معتبر در اینترنت (صفحات، سایت های دیگر، افراد و …) که به وب سایت شما لینک دارند و یا وب سایت شما را تبلیغ می کنند و به طور موثر برای کیفیت محتوای وب سایت شما ضمانت هستند، انجام می شود.

چرا سئو off-page اهمیت دارد؟

در حالی که الگوریتم های موتور جستجو و فاکتورهای رتبه بندی دائما در حال تغییر هستند، توافق عمومی جامعه سئو این است که ارتباط، اعتماد و اعتبار نقش اصلی را در سئو off-page برای بهبود رتبه وب سایت بر عهده دارد.

در حالی که نمی دانیم الگوریتم کامل گوگل که در رتبه بندی محتوای وب سایت استفاده می شود دقیقا چیست، داده های حاصل از مطالعات در زمینه فاکتورهای رتبه بندی موتورهای جستجو نشان می دهد که چیزی در حدود ۵۰ درصد فاکتورهای رتبه بندی در موتورهای جستجو به سئوی off-page مرتبط است.

لینک ها و  سئو off-page :

ایجاد بک لینک اصلی ترین بخش در سئو off-page است. موتورهای جستجو از بک لینک ها به عنوان نشانه ای از کیفیت محتوای لینک شده استفاده می کنند، بنابراین وب سایتی که دارای تعداد بیشتری بک لینک با ارزش باشد نسبت به وب سایتی مشابه ولی با لینک های کمتر، معمولا رتبه بهتری خواهد گرفت.

در اینجا سه نوع اصلی برای دسته بندی لینک ها وجود دارد که بر اساس نحوه ایجادشان تعریف می شود: لینک طبیعی، لینک ساخته شده دستی، لینک خود ایجاد شده.

لینک طبیعی :

لینک های طبیعی که به طور طبیعی در هنگام نوشتن متن توسط ادمین وب سایت در بخش هایی از متن نوشته ایجاد شده است. به عنوان مثال، یک وبلاگ نویس مواد غذایی را در نظر بگیرید که متنی شامل فواید خوردن پاپ کورن ایجاد کرده است و در لابلای متن لینکی به بخش فروشگاه و محصول پاپ کورن ایجاد می کند که این یک لینک طبیعی است.

لینک ساخته شده دستی :

لینک دستی ساخته شده از طریق فعالیت های ایجاد لینک با هدفی مشخص ایجاد می شود. به عنوان مثال، لینک هایی که به وب سایت های مشتریان برای معرفی شان داده می شود و یا هنگامی که دوستانتان در شبکه های اجتماعی بخشی از محتوای وب سایت شما را به اشتراک می گذارند و به وب سایت شما لینک می دهند.

لینک خود ایجاد شده :

لینک های خود ایجاد شده با روش هایی همانند اضافه کردن بک لینک در دایرکتوری آنلاین، انجمن ها، گذاشتن لینک ئر بخش نظرات وب سایت های دیگر، یا انتشار خبر همراه یک لینک بهینه شده، از این دست هستند. بعضی تاکتیک های ساخت لینک های خود ایجاد شده به روشهای سئوی کلاه سیاه تمایل دارند که توسط موتورهای جستجو شناسایی شده و با آنها برخورد می شود. بنابراین در ایجاد این دسته از لینک ها دقت کنید.

علیرغم اینکه این لینک ها چگونه ساخته می شوند، آنهایی که بزرگترین سهم را در تلاش های سئو عرضه می کنند، لینک هایی هستند که عموما به روش های اصولی و بدون پا گذاشتن بر روی قوانین موتورهای جستجو ایجاد می شوند.

بعضی از مواردی که بر روی ساخت لینک های با ارزش موثر هستند عبارتند از:

 • محبوبیت سایت لینک دهنده
 • چگونگی ارتباط موضوعی بین سایت لینک دهنده و دریافت کننده لینک
 • تازه بودن لینک
 • متن anchor مورد استفاده در سایت لینک دهنده
 • قابلیت اعتماد سایت لینک دهنده
 • تعداد لینک های دیگری که بر روی سایت لینک دهنده ایجاد شده
 • اعتبار دامنه و صفحه لینک دهنده

سئو off-page بدون استفاده از روش لینک سازی:

در حالی که بدست آوردن لینک از وب سایت خارجی متداولترین روش در ازستراتژی سئو off-page است تقریبا هر فعالیتی که ۱) خارج از وب سایت شما انجام شود ۲) به بهبود موقعیت در رتبه بندی موتور جستجو کمک کند، می تواند به عنوان سئو off-page در نظر گرفته شود که شامل موارد زیر است:

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • وبلاگ نویسی مهمان
 • فعالیت در انجمن های مرتبط با ذکر نام و لینک وب سایت
 • ذکر نام برند تجاری با در نظر گرفتن لینک وب سایت و یا بدون لینک

البته توجه داشته باشید نتیجه جامع هر کدام از این فعالیت ها ایجاد یک مرجع از وب سایت شما در جای دیگری از وب است. چه مرجع یک لینک باشد، دکر نام برند و یا وب سایت شما باشد و یا موارد دیگر.

یک نکته در مورد سئو off-apge و سئو محلی:

سئو off-page به رفتار انسان بستگی دارد یعنی مردم فقط محتوای مورد علاقه شان را به اشتراک می گذارند، بنابراین سئو off-page هم به سئوی ارگانیک و هم به سئوی محلی بستگی دارد.

چگونه سئو off-page را انجام دهیم؟

در سطح بالا، بهبود سئو off-page یک وب سایت شامل بهینه سازی موتور جستجو و درک کاربر از کیفیت وب سایت است. این مسئله با گرفتن لینک از دیگر وب سایت ها به خصوص سایت های معتبر و معروف، ذکر نام برند تجاری  و اشتراک گذاری محتوای وب سایت اتفاق می افتد.

سئو off-page چیست؟

جدیدترین مطالب
خدمات ما
اطلاعات تماس
شماره همراه

09158983103

شماره همراه پشتیبانی فنی

09152259192

آدرس ایمیل

info@mashhadseo.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.