نمره سمی در لینک سازی چیست؟ | 45 فاکتور اصلی Toxic Score ❌

آنچه در این مطلب میخوانید:
45 فاکتور اصلی Toxic Score - نمره سمی در لینک سازی

بک لینک هایی که به شبکه لینک سازی شما سم تزریق می‌کنند! شناخت عوامل موثر بر toxic score

نمره سمی در لینک سازی

 

حتما تا به حال هنگام استفاده از آنالیزورهای مختلف برای شناسایی بک لینک‌ها یا هنگام استفاده از ابزارهایی مانند semrush؛ علاوه بر اعتبار صفحه (PA) یا اعتبار دامنه (DA) نمره دیگری نیز تحت عنوان toxic score را دیده اید. تا به حال به این فکر کرده اید که این نمره برای چیست و بر چه اساسی آنالیزورها این نمره را برای هر بک لینک محاسبه می‌کنند؟

در این مقاله تمام ۴۵ فاکتور اساسی که در نهایت به نمره سمی یا همان toxic score ها ختم می‌شود را بررسی می‌کنیم؛ بنابراین با ما همراه باشید تا از دل این بحث هیجان انگیز درباره سئو خارجی نکاتی را یاد بگیرید که از وجود آن‌ها تاکنون بی اطلاع بوده‌اید.

همانطور که گفتیم عوامل پشت پرده زیادی بر بالا رفتن نمره سمی موثر است و در قسمت زیر تمام این عوامل موثر را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

1- شبکه لینک سازی مشکوک

شبکه لینک سازی خارجی، یک شبکه تمام و کمال از لینک هایی است که توسط یک شخص یا سازمان از دامنه های مختلف به دامنه مقصد ساخته می‌شوند و هدف از ساخت این شبکه بالا بردن رتبه و به نوعی دستکاری نمره سئو در یک وب‌سایت است. 

احتمالا تا همین جا هم فهمیده اید که این فعالیت جزو اقدامات کلاه سیاه و غیر قانونی است؛ چرا که گوگل ترجیح می‌دهد سایت شما آنقدر خوب باشد که دیگر سایت ها به طور واقعی و بدون دخالت شما به آن لینک بدهند. در هر صورت انجام این لینک سازی بدون اینکه گوگل متوجه ساختگی بودن آن شود بسیار مهم است.

وقتی که قصد ساخت یک شبکه لینک سازی خارجی غنی را دارید باید به مواردی همچون adsense، ایدی گوگل آنالیتیکس، اطلاعات whois و دیگر نشانه ها دقت کنید. در قسمت زیر مواردی که روی این بخش اثر گذارند و در نهایت به سمی شناخته شدن لینک منتهی می‌شوند را آورده ایم.

 

صفحات آینه ای را جدی بگیرید!

این فاکتور در صورتی برای شما سمی در نظر گرفته می‌شود که از چندین صفحه مشابه اما در دامنه های مختلف به صفحه شما لینک داده شود. این مشابهت می‌تواند در طراحی، محتوا و… باشد.

 

دامنه هایی با عناوین یکسان کاملا مشکوک اند!

چنانچه لینک سازی از دامنه ای به صفحه یا دامنه مشابه صورت بگیرد؛ کاملا مشکوک است. توجه کنید که منظور از مشابهت در این بخش مشابهت در عنوان دامنه ها است.

در این بخش ممکن است دامنه ارجاع دهنده قبلا از صفحاتی با عناوین مشابه لینک گرفته باشد و در صورت لینک دادن به شما مشکوک شناسایی شود؛ این لینک حتی اگر مشکوک نباشد از آن جایی که از منبعی با سابقه قبلی منفی آمده است روی سایت شما اثر مثبتی نمی‌گذارد و در بهترین حالت بی اثر است.

 

لینک های شبیه به هم

در صورتی که از چندین صفحه با لینک های بسیار نزدیک به هم و تقریبا مشابه لینک گرفته باشید، گوگل متوجه این می‌شود که یک انسان یا سازمان پشت این لینک سازی بوده است و لینک سازی شما ارگانیک نیست.

لینک هایی با شناسه یکسان از گوگل آنالیتیکس

اگر بر روی گوگل آنالیتیکس خود با چندین دامنه اما یک ID فعالیت می‌کنید؛ به هیچ وجه نباید از آن دامنه ها به یکدیگر لینک دهید. فراموش نکنید که آنالیتیکس برای خود گوگل است و قبل از هر چیز متوجه ارتباط میان شما و شبکه لینک سازی غیر ارگانیک شما خواهد شد.

 

اطلاعات whois مشابه

اگر شما قصد راه‌ اندازی چند وب‌سایت برای یک کسب و کار، شخص یا سازمان را دارید در قدم اول هاست، دامنه و اطلاعات مربوطه را متفاوت ثبت کنید (منظور فیک بودن اطلاعات نیست تمام اطلاعات باید متفاوت باشد؛ برای مثال اگر صاحب دامنه شخصی به نام رضا فرجام است دامنه بعدی را با نام و اطلاعات فرد دیگری ثبت مثلا مونا زارع ثبت کنید.)

هر گونه مشابهت در اطلاعات مربوط به بخش whois سایت شما و دامنه ارجاع دهنده نمایانگر شبکه لینک سازی شما خواهد بود و در صورت لینک سازی اگر سایت شما پنالتی نشود، لینک ها اثر مثبتی نخواهد داشت.

 

لینک هایی با شناسه یکسان از adsense

ادسنس یک سرویس تبلیغاتی از کمپانی گوگل است و اگر شما چند حساب با ID یکسان در این پلتفرم داشته باشید تخلفات شما به راحتی برای آن مشخص می‌شود؛ بنابراین در صورت انجام چنین عملی شبکه لینک سازی شما خیلی سریع لو می‌رود.

 

چندین زیر دامنه با ریشه یکسان

لینک سازی از چندین دامنه با ریشه یکسان در ساب دامین؛ می‌تواند نشانه ای محکم برای یک شبکه لینک سازی باشد.

 

لینک هایی با IP یکسان

لینک سازی از چندین دامنه با ip های یکسان نیز مانند مورد قبل زنگ خطر و نشان دهنده لینک سازی غیر طبیعی است. این مورد بسیار مهم است و تنها راه حل آن استفاده از IP های استاتیک است.

تاکسیک اسکور چیست

 

2- هرزنامه ها در قسمت های مختلف

اگر توجه کرده باشید اصولا هر وب‌سا‌یت بخش هایی را برای نظرات کاربران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته است. این بخش ها جدا از تمام ویژگی‌های مثبت‌شان؛ متاسفانه گاهی می‌توانند به یک بخش مناسب برای گذاشتن نظرات اسپم و لینک سازی های سریع تبدیل شوند.

بر اساس دستورالعمل های Google webmaster لینک هایی که در بخش نظرات قرار می‌گیرند؛ مانند یک پرچم قرمز برای گوگل تکان داده می‌شوند. این اتفاق زمانی بیشتر اطمینان بر انگیز می‌شود و گوگل قدم به میدان می‌گذارد که تعداد زیادی لینک در بخش نظرات یک پست یا بلاگ یک صفحه وب وجود داشته باشد. پس این اتفاق می‌تواند یک سیگنال قوی برای اسپم باشد!

 

  • پیوند ورودی از تالارهای گفتگو کنترل نشده: ممکن است لینکی که از تالارهای گفتگو کنترل نشده می آید به عنوان هرزنامه ارزیابی شود.
  • لینک های اسپمی که از نظرات یک صفحه می‌آیند: در بخش نظرات یک صفحه غیر تعدیل شده، ممکن است پیوند هایی توسط کاربران ایجاد شود. این پیوند ها میتوانند به عنوان هرزنامه شناسایی شوند.
  • هرزنامه امضای بلاگ پست ها: امضای بلاگ پست معمولا مشخصات نویسنده یا نام نویسنده بلاگ پست است؛ اگر این امضا مربوط به یک شخص اسپمر باشد، تاثیرات منفی بر روی صفحه خواهد گذاشت.
 

محیط های مضر و سمی را دریابید!

اگر دامنه های مخرب یا غیر ایندکس شده به سایت شما اشاره کنند و یا لینک بدهند، احتمالا تاثیرات منفی بر روی سئو شما ایجاد شود به همین خاطر بسیار ضروری است که محیط های سمی برای لینک سازی را به درستی بشناسید.

 

 دامنه های de-indexed

دامنه‌هایی که نتایج جستجو حذف شده اند و یا موقعیت‌هایی که از یک دامنه حذف شده اند.

اگر پیوندها از دامنه هایی بیایند که به دلیل نقص قوانین حذف شده‌اند و موقعیت خود را به خطر انداخته باشند؛ بر روی سئو دامنه مقصد تاثیر منفی می‌گذارند.

 

صفحه های مخرب

اگر صفحات پیوند به بدافزارها آلوده باشد و به نوعی مخرب شناسایی شود، بر روی صفحه هدف تاثیر منفی می‌گذارد.

 

ارورهای دست جمعی

اگر دامنه‌ای از سمت چندین دامنه دیگر لینک هایش disavow شده باشد، این یک سیگنال مهم برای گوگل است که دامنه مذکور را مخرب شناسایی کند و به آن مشکوک شود.

 

ارور های دسته جمعی در semrush

ممکن است عده ای از افراد یک سایت یا صفحه را به عنوان یک منبع مضر و اسپمر در semrush علامت گذاری کرده باشند؛ هشدارهای این‌چنینی از مورد قبلی شدیدتر است.

 

نمایه بک لینک ضعیف

دامنه منبع، دارای پروفایل بک لینک ضعیفی باشد.

 

 دامنه ضعیف

دامنه هایی که به اندازه کافی برای داشتن اعتبار قدیمی هستند؛ اما نمایه پیوند ورودی آن ها ضعیف است، منبع مناسبی و ارزشمندی برای بک لینک گرفتن نیستند.

 

 لینک هایی که از صفحات با خطا های https که شامل خطا های 500 و 400 است می آیند

خطاهای 500 برای مواردی است که سرور متوجه خطایی در صفحه شده است و قادر به پاسخگویی به درخواست کاربر نیست.

 

نسبت لینک های فالو و نوفالو منبع مشکوک باشد

این مورد به این معنی است که درصد لینک های نوفالو دامنه به طرز مشکوکی کمتر از لینک های فالو باشد و این پدیده، لینک سازی را به طرز مشهودی غیر ارگانیک نشان می دهد.

 

 شبکه بک لینک دامنه ضعیف باشد

در واقع اگر نسبت دامنه‌های ارجاع دهنده و بک لینک‌ها نامتوازن باشند، شبکه لینک سازی دستکاری شده و غیر ارگانیک به نظر میرسد.

 

صفحاتی که از کد iframe استفاده کرده اند

این صفحات اصولا صفحات کم ارزشی هستند؛ بنابراین لینک گرفتن از این صفحات عموما کمکی به غنی شدن شبکه لینک سازی ما نمی‌کنند.

منظور از Toxic Score در لینک سازی

3- لینک های دستکاری شده

حتما به عنوان یک متخصص، وب‌سایت های دایرکتوری را می‌شناسید. این وب‌سایت ها صدها دامنه را در یک فهرست بی پایان لیست می‌کنند و این برای موتور های جستجوگر یک چراغ خطر قرمز روشن می‌کند!

 

مانی انکر تکست ها

این انکر تکست ها در واقع انکر هایی هستند که یک وبسایت برای دستیابی به فروش از آن استفاده می‌کند؛ برای تفهیم بهتر به این مثال ها توجه کنید:

  • قیمت کامپیوتر HP
  • خرید مانتو کتی 
  • تخفیف تور استانبول از مشهد

لینک سازی با این انکر تکست ها میتواند نشانه لینک سازی غیر ارگانیک باشد.

 

لینک های دایرکتوری

این لینک ها از صفحاتی شامل تعداد زیادی لینک خارجی می آیند.

 

تراکم بالای لینک ها در صفحه ارجاع دهنده

 پیوند از صفحه ای با حجم و تراکم غیر عادی از لینک های خارجی می آید.

 

تراکم لینک بالا در یک پاراگراف

 تعداد لینک هایی که از یک پاراگراف به سایت شما لینک می‌دهند به طرز مشکوکی زیاد باشد.

 

لینک مکرر از یک دامنه

 اینکه به صورت مداوم از صفحات مختلف یک دامنه لینک بگیریم.

 

انکر تکست های خالی

اگر یک انکر تکست حاوی متن یا تصویر نباشد، ممکن است از سمت موتور های جستجوگر غیر طبیعی و دستکاری بنظر برسد.

 

انکر تکست اصلی از سمت یک پست مهمان

اگر با انکر تکست اصلی سایت شما که در حال تلاش برای رتبه گرفتن در آن است؛ با یک پست مهمان مثلا یک مقاله در وبلاگی مانند ویرگول به صفحه مذکور لینک داده شود، این لینک برای موتورهای جستجوگر به طرز مشهودی مشکوک بنظر می آید.

 

انکر تکست های مکرر

یکی از راه‌ های ساده شناسایی لینک سازی دستکاری شده برای موتور های جستجوگر انکر تکست های تکراری است که از صفحات مختلف سایت به دسته داده اید و یا حتی بک لینک هایی که با یک انکر مکرراً به سایتتان داده اید.

 

انکر یک نماد است

در صورتی که انکر لینک شما یک نماد باشد، ممکن است استفاده مداوم از آن یک تلاش برای ساخت یک شبکه لینک سازی دستکاری شده باشد.

 

پیوند در فوتر

 پیوند هایی که در پاورقی وب‌سایت قرار می‌گیرند، ممکن است یک تلاش برای دستکاری شبکه لینک سازی تلقی شوند.

 

پیوند از نمایه نویسنده

پیوندهایی که از نمایه نویسنده یا از بخشی از اطلاعات نویسنده می آید؛ ممکن است به عنوان هرزنامه و اسپم شناسایی شود.

 

پیوندهای تبلیغات

پیوندهایی که دارای سیگنال های تبلیغاتی هستند؛ باید از تگ های نو فالو و یا sponsored استفاده کنند.

 

پیوند های حمایت شده

 محتوا هایی که دارای سیگنال‌های حمایت مالی هستند؛ اکیدا توصیه نمی‌شود که نو فالو باشند و یا مانند پیوندهای تبلیغاتی از تگ sponsored استفاده کنند.

 

4- لینک گرفتن از دامنه هایی با منبع نامربوط

اگر لینک ارجاع داده شده به شما از دسته متفاوتی باشد، لینک مذکور برای شما فایده چندانی نخواهد داشت. در این مورد حتی اگر دامنه ارجاع دهنده به دامنه شما شباهت داشته باشد؛ اما از دسته متفاوتی به شما لینک داده شود، باز هم تفاوتی ایجاد نخواهد شد و بک لینک مورد نظر فاقد ارزش است. 

برای تفهیم بهتر به این مثال توجه کنید: یک سایت خبری را در نظر بگیرید که دسته‌های متفاوتی از اقتصاد تا سیاست و … دارد؛ در صورتی که سایت شما در ارتباط با موضوعاتی نظیر هوش مصنوعی باشد، بک لینک گرفتنش از بخش اخبار روز تکنولوژی منطقی و مفید است؛ اما بک لینک گرفتن از دسته اقتصاد می‌تواند فاقد ارزش باشد.

 

دامنه هایی با موضوعات نامربوط

موضوع و محوریت دامنه ارجاع دهنده با دامنه شما مرتبط باشد. اگر موضوع دامنه شما برای مثال فروش قطعات کامپیوتر است و از دامنه ای با موضوع دارو درمان و پزشکی لینک بگیرید، هر چقدر هم که اعتبار دامنه مذکور بالا باشد احتمالا برای شما بک لینک مفیدی نخواهد بود.

 

جغرافیای نامربوط

اگر بک لینک شما از یک منطقه جغرافیایی نامرتبط با مشتریان هدف شما بیاید، نه تنها ارزشی به دامنه شما اضافه نمی‌کنند؛ بلکه این اقدام به عنوان یک فعالیت مشکوک سئو نیز ممکن است شناسایی شود.

 

5- نشانگر های مکمل سمی

این نشانگر ها به خودی خود و به تنهایی چندان خطرناک نیستند؛ اما اگر با یک دیگر و یا با آیتم های بالا ترکیب شوند می‌توانند به منزله یک آژیر خطر برای موتور های جستجوگر باشند.

 

صفحات بدون CSS و JS

لینک گرفتن از صفحاتی که از کد های جاوا اسکریپت و css استفاده نمی‌کنند، می‌تواند عجیب و مشکوک بنظر برسد.

 

ساختار ضعیف صفحه

این ساختار ضعیف می‌تواند به خاطر کم بودن یا ضعیف بودن متن در یک صفحه نسبت به html باشد. این اتفاق به موتور های جستجوگر به طور واضح سیگنال می دهد که این صفحه برای موتور های جستجوگر بهینه شده است نه کاربر!

 

دامنه هایی با نام طولانی

تعداد کاراکترهای موجود در نام دامنه ارجاع دهنده از حد معمول بالاتر باشد و نام دامنه به طور کل طولانی باشد.

 

اعداد در نام دامنه

به طور میانگین تعداد اعداد استفاده شده در نام دامنه بیش از حد معمول باشد.

 

پیوند های خارجی مشکوک

تمام صفحات دامنه ارجاع دهنده به دامنه شما لینک دارند که این نشان از دستکاری است.

 

دامنه ای که فقط به صفحات شما لینک داده اند

اگر دامنه ای فقط به صفحات سایت شما لینک داده باشد؛ کاملا از نظر موتورهای جستجوگر مشکوک تلقی می‌شود.

 

جمع بندی

عواملی که نمره سمی یک وب‌سایت را مشخص میکنند بسیار زیاد هستند؛ از جمله مهم ترین فاکتور های اساسی اثر گذار بر آن میتوانیم به شبکه های لینک سازی مشکوک، محیط های مضر و سمی و نادیده گرفتن ارتباطات میان منابع لینک دهنده اشاره کنیم.

برای داشتن یک شبکه لینک سازی اصولی و غنی ملزم به رعایت تمامی این 45 فاکتور اساسی هستید تا به یک نتیجه فوق العاده از لینک سازی خارجی برای سئو سایتتان برسید.

 


 

منبع: Semrush

زهرا سحرخیز
زهرا سحرخیز
سلام من زهرا سحرخیز هستم؛ متخصص سئو در شرکت مشهد سئو و محقق در زمینه دیجیتال مارکتینگ و سئو. من اینجا مقالاتم رو با تکیه بر مطالب و اخبار روز سئو ، منابع قابل استناد و دیدگاه شخصی خودم می‌نویسم.
جدیدترین مطالب
خدمات ما
اطلاعات تماس
شماره همراه

09158983103

شماره همراه پشتیبانی فنی

09152259192

آدرس ایمیل

info@mashhadseo.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *